Kontakta oss

Ändrade öppettider  under jul och nyår

Jul
Vi har stängt julafton, juldagen, och annandag jul.

Nyår och trettondag jul
Vi har stängt nyårsafton, nyårsdagen och trettondag jul.

Kundservice
Privatkunder

Öppet måndag – fredag kl 8-15
Telefon: 020-63 00 63
E-post: info@gastrikeatervinnare.se

Företagskunder

Öppet måndag – fredag kl 7-16

Telefon: 026-17 84 15
E-post: info@gastrikeatervinnare.se


Adress och organisationsnummer

Gästrike återvinnare
Post: Box 722, 801 28 Gävle
Besök: Utmarksvägen 16
Organisationsnr: 222000-1339


Faktura

Gästrike återvinnare tar endast emot e-fakturor från och med 1 april 2019. Läs mer om varför här.

Vår VAN-leverantör är Inexchange.  Vi tar emot elektroniska fakturor i formatet Peppol bis billing 3. Vårt PEPPOL-ID är 0007:2220001339 eller 0088:7362220001339. För er som inte kan skicka i Peppol bis billing 3 är vårt GLN-nummer: 7362220001339.

Behöver du hjälp?

För dig som redan har en tjänst för att skicka e-fakturor

Ange GLN-nummer enligt ovan. Gästrike återvinnares samarbetspartner/operatör är InExchange. Kontakta er befintliga operatör vid behov av hjälp.

För dig som inte har en tjänst för att skicka e-fakturor

Vår samarbetspartner InExchange erbjuder er som inte har ett affärssystem eller bokföringsprogram att manuellt registrera 100 fakturor/år kostnadsfritt direkt via deras webportal InExchange Web. På InExchange webbsida kan du läsa mer om hur man börjar skicka e-faktura. Där finns också en instruktionsfilm. Du kan också kontakta InExchange på telefon 0500-446360, välj 1 för att komma direkt till en kontaktperson.

 

 

 

Kontaktpersoner
Marknad och kundservice

Johan Englund, chef marknad och kundservice
026–17 29 74
johan.englund@gastrikeatervinnare.se

 

Marknad

Thomas Bäck, avfallskoordinator
026–17 29 33
thomas.back@gastrikeatervinnare.se

 

Thomas Östberg, säljare
026–17 29 21
thomas.ostberg@gastrikeatervinnare.se

 


Kommunikation
Anette Noack, kommunikatör
026–17 29 24
anette.noack@gastrikeatervinnare.se

 

Helen Söderlund, kommunikatör
026-17 73 39
helen.soderlund@gastrikeatervinnare.se 

 

Eva Johansson, miljöpedagog
026–17 82 09
eva.johansson@gastrikeatervinnare.se

 

Mirja Hagström, miljöpedagog
026-17 29 25
mirja.hagstrom@gastrikeatervinnare.se

 

Karin Brolin, miljöpedagog
026-17 23 70
karin.brolin@gastrikeatervinnare.se

 

Logistik, behandling och återvinningscentraler

Per Sundström, chef logistik, behandling och återvinningscentraler
026–17 29 22
per.sundstrom@gastrikeatervinnare.se

Internationella relationer

Per-Olof Hallberg, chef internationella relationer
026–17 29 23
per-olof.hallberg@gastrikeatervinnare.se

Kvalitet

Michael Wagner, chef kvalitetsavdelningen
026–17 29 73
michael.wagner@gastrikeatervinnare.se

 

Liselott Sjöberg, HR ansvarig
026–17 73 78
liselott.sjoberg@gastrikeatervinnare.se

Ekonomi

Maria Norman, chef ekonomi
026–17 29 18
maria.norman@gastrikeatervinnare.se

Förbundsdirektör

Anna-Karin Karlsson
026–17 71 46
anna-karin.karlsson@gastrikeatervinnare.se

Matakuten

Lasse Wennman
076–006 01 00
matakuten.gavle@gmail.com